Často přichází klienti do realitní kanceláře v Brně s požadavkem, který se týká na výměny jejich bytu za byt jiný nejlépe rovněž Brno– buď menší anebo větší. Jsou také případy, že chtějí vyměnit dům za byt. Pokud se nejedná o menší město, ale např. o Brno jsou tyto výměny v praxi poměrně složitou záležitostí.
Hlavní důvodem je zde především skutečnost, že najít na trhu ve stejném okamžiku dva zájemce, kteří by si momentálně chtěli vyměnit svůj byt, a to nejlépe tak, aby se jim byty v zájemně líbily a byly v požadované lokalitě, je někdy velice obtížné. Většinou totiž zájemci o výměnu přijdou se zcela jasnou představou nejen o vzhledu bytu, ale i s požadavkem o lokalitě a dalších náležitostech.

Proč chtějí lidé vyměňovat své byty
Důvody výměny bytů jsou u většiny zájemců podobné - vlastní již nějakou nemovitost, ale současně nemají dostatek finančních prostředků, aby si pořídili nové bydlení a zároveň se nechtějí nebo nemohou zadlužovat případným úvěrem. Jestliže chtějí vyřešit k lepšímu svoji bytovou situaci, musí pro řešení použít své současné bydlení.
Takových případů je asi nejvíce mezi mladými rodinami, které s jedním dítětem dokáží bydlet v bytě 1+1 nebo 2+1, ale pro dvě děti potřebují už byt větší. Proto je také v Brně většina poptávek na výměnu menšího bytu za byt větší.

Jak postupovat
Když ke mně přijde člověk s tím, že se chce poradit nad dalším postupem kolem výměny, vždy se s klientem snažím důkladně probrat jeho situaci a požadavky - kam se chce přestěhovat, jak má byt vypadat, v jaké přibližné lokalitě v Brně by se měl byt nacházet. Pokud se chce klient přestěhovat do lepšího nebo většího bytu, je potřeba probrat i jeho finanční možnosti nebo naopak, pokud má požadavek na menší byt, je potřeba probrat jeho nároky na finanční dorovnání. Někdy se mi stane, že se klient nakonec po vzájemné diskusi rozhodne, že svůj byt nebude nabízet do výměny ani do případného prodeje, protože by se mu výměna nemusela příliš vyplatit.

Nejvhodnější řešení
Řešení jsou v zásadě tři: prostá výměna bytu, koupě "nového" bytu s opožděným placením a s následným prodejem svého "starého" bytu v Brně, třetí možností je prodej svého "současného" bytu a následná koupě "nového" bytu.

Výhody a nevýhody jednotlivých řešení

Varianta 1 - prostá výměna
Výměna bytu jako taková je velmi náročná operace a zejména běh na dlouhou trať, často v řádu několika let. Cíl se nemusí někdy splnit. Najít v dané chvíli na trhu byt, který se Vám bude líbit, a jehož majiteli se zase bude líbit Vámi nabízený byt a ke všemu do výměny v dané lokalitě, ve vybraném patře, bývá často dost složité. Proto většina lidí od této varianty upustí a přechází k realizaci jedné z dalších možností.

Varianta 2 - nejdříve "koupit" a pak prodej bytu
Pokud zvolíme možnost, byt si nejdříve vyhlédnout a pak prodat svůj byt, má to svoji nespornou výhodu v tom, že nový byt v Brně si můžeme rychle najít. Aby si klient mohl zarezervovat nový byt, musí složit rezervační zálohu a do smluvené doby za byt zaplatit. V té chvíli mohou začít problémy s tím, aby se byt opravdu prodal, a to zvlášť v této době. V takovém případě je nutné snížit požadovanou cenu za byt tak, aby cena odpovídala tržní situaci, kdy klient potřebuje rychle hotovost. Nevýhodou pro klienta však je, že musí většinou hledat takového kupce, který má hotovost, protože v případě vyřizování úvěru by nemusel svůj závazek zaplacení ceny za svůj nový byt splnit. Pak by se mohlo stát, že by za svoji blokační zálohu mohl přijít. Ideální je pokud v takovém případě máte možnost vzít si úvěr  a ten realizovat pouze v situaci, kdy se Váš byt nepodaří prodat.

Varianta 3 - nejdříve prodej bytu a pak koupit byt
Další možností je, abyste nejdříve prodali svůj byt, a to s podmínkou, že v něm budete ještě např. další dva měsíce po zaplacení kupní ceny dále bydlet. V takovém případě Vám vznikne časový prostor (doba do zaplacení kupní ceny + 2 měsíce), ve které musíte najít bydlení pro sebe. Pokud nemáte přehnané požadavky (např. konkrétní lokalita nebo nadstandardní úpravy v bytě), pak s přihlédnutím k současné situaci na trhu s byty byst neměli mít problém s nalezením nového bydlení. Mimo jiné, pokud máte po prodeji Vašeho bytu k dispozici hotovost, vzniká Vám příležitost pro případné vyjednání slevy či bonusu z ceny kupované nemovitosti. V současné době se mi zdá tento způsob "výměny" bytu za ideální. Pro některé má však i tento způsob svoje nevýhody, a to zejména tu skutečnost, že pokud nový byt nenajde, měl by se podle smluv v dohodnuté době ze svého "starého bytu" odstěhovat. V takovém případě je potřeba počítat s přestěhováním do provizorního pronájmu.

 

Závěrem

Nastínil jsem zde 3 možnosti jak realizovat požadovanou  výměnu nebo prodej bytu a koupí bytu v blízkém časovém horizontu, pokud odmyslíme složitou prostou výměnu, tak zbývají 2 možnosti. Neexistuje z nich ideální varianty, vždy je potřeba s klientem potřeba projít jeho situaci a možnosti a teprve následně je možné poradit a shodnout se na dalším postupu.

Hypoteční kalkulačka

Cena nemovitosti:
Vlastní zdroje:
Doba splácení: let
Úroková sazba: %
Úvěr:  
Měsíční splátka:  
Celkem zaplatíte:  
  = Počítej =
Vítám Vás na internetových stránkách specializovaných na byty a prodej bytů v Brně. Jmenuji se Vladimír Veselský a pracuji jako realitní makléř, poradce a obchodník s nemovitostmi. Tuto profesi již vykonávám...

Pokračovat

Vložte byt k inzerci zdarma

Hledám nemovitost


Realitní kancelář Nejlepší bydlení

Aktuální články:

Výměna bytu? Jak na to. Je to stejné jako prodej a koupě bytu nebo je tam rozdíl? - Často přichází klienti do realitní kanceláře v Brně s požadavkem, který se týká na výměny jejich bytu za byt jiný nejlépe rovněž Brno– buď menší anebo větší. Jsou také...

Starší články:

Kam dál?

Prodej bytů

Pozemky:

  • nabídka míst na stavbu, pole, lesy, louky na: Pozemky Brno

Pronájem bytů 

Prodej a pronájem nemovitostí

Hledej byty k prodeji v okrese