Byt v panelovém nebo cihlovém dmě v Brně? Porovnání pro prodej a koupi.

Cihlové domy jsou stále vyhledávanější

Cihlové byty v centru Brna bývají často vybydlené a domy neopravené. Naopak panelové domy dostávají nový háv a mnozí z nás si své byty v nich neskutečně vyšperkují. Je tedy skutečně lepší bydlet v cihlovém, nebo v panelovém domě? Podle nabídky realitních kanceláří je odpověď jasná - větší zájem je o prodej bytu v cihlových domech. Jejich cena však v Brně bývá o třetinu vyšší než v paneláku na sídlišti.

Brněnské byty v cihlových domech, byť předválečných, jsou momentálně vyhledávanější. Avšak lidé, kteří bydlí v panelácích z druhé poloviny 20. století, nemusí být vždy nešťastní. Většina z nich řekne, že bydlí v nevzhledných "kotcích", ale s kvalitou bydlení bývají celkem spokojeni.
Avšak mnoho lidí v panelových domech nadává také na malé vnitřní prostory. Největší pokoje mívají kolem 20 metrů čtverečních, ale najdou se i s rozměry kolem 10 metrů. Mnoho lidí si však na tyto prosory bytů zvyklo a prodej takového bytu by ani nechtěli.
Architekti tehdy měli nelehký úkol. Šířka bytu byla totiž předem dána - stavěly se panely o stejné délce - ani o centimetr více. Takže byty se musely vejít do rozměru 6x15. Nakonec z toho vyšly pokoje o velikosti 12, 13 čtverečních metrů. A to je hodně málo. Problém je i s úložnými prostory.


Cihlové domy a byty v nich v Brně - přiznejme si bývají o poznání hezčí. Mají vše, co má dům z architektonického hlediska obsahovat. Avšak kvalita bydlení uvnitř se může velmi lišit nejen ve srovnání s panelákem. Především domy stavěné ve třicátých letech nebo ty, které byly určeny pro sociální bydlení, bývají technicky na špatné úrovni. Někde chybí i rozvod ústředního topení, WC bývá jedno na celé patro a teplá voda se musí ohřívat v každém bytě zvlášť. Lidé, kteří v nich dnes bydlí, museli věnovat nemalé finanční prostředky do jejich modernizace. Často chybí také výtah. Ani rozměrově nemusí být všechny dostatečně velké. Na druhou stranu poskytuje cihlový dům mnohem větší variabilitu řešení prostoru. Pokud obyvatel ví, která stěna je nosná, zbytek příček může vybourat podle libosti.
V těchto bytech si také nikdo nemusí lámat hlavu s panelákovým umakartovým jádrem, které po letech začíná hnít, protože materiál nedýchá. A přestavba koupelny bývá rovněž mnohem jednodušší. Díky vysokým stropům – až čtyři metry vysokým - se dá byt řešit ve více úrovních, vybudovat patro na spaní nebo vytvořit neformální úložné prostory. Také rozestavění nábytku skýtá více možností než v panelovém domě. Byty v Brně v cihlových domech se stavěly i ve druhé polovině 20. století, ale v drtivé menšině. Domy jsou o něco prostornější a pohlednější než panelákové.Přednosti a nedostatky prodeje bytů v cihlovém a panelovém domě Brno:

Byt v Brně: cihlový dům

Přednosti:
- většinou velké, prostorné místnosti
- větší variabilita přestavby bytů
- vysoké stropy - možnost vestavět patro.Nedostatky:
- technický stav starších domů nebývá dobrý  - někde chybí ústřední topení, samostatné WC
- vinou vysokých stropů se hůře vytápějí
- mnohde chybí výtah.Byt v Brně: Panelový dům

Přednosti:
- slušný standard bydlení
- celkem dobrá dispozice jednotlivých bytů
- zázemí - sušárny, mandly, kočárkárny.Nedostatky:
- vzhled domů, jejich architektura, jsou nedodělané
- všechno je stejné - dveře, okna, dispozice
- malé místnosti
- takřka žádné možnosti vnitřní přestavby
- nepatná zvuková izolace.

Hypoteční kalkulačka

Cena nemovitosti:
Vlastní zdroje:
Doba splácení: let
Úroková sazba: %
Úvěr:  
Měsíční splátka:  
Celkem zaplatíte:  
  = Počítej =
Vítám Vás na internetových stránkách specializovaných na byty a prodej bytů v Brně. Jmenuji se Vladimír Veselský a pracuji jako realitní makléř, poradce a obchodník s nemovitostmi. Tuto profesi již vykonávám...

Pokračovat

Vložte byt k inzerci zdarma

Hledám nemovitost


Realitní kancelář Nejlepší bydlení

Aktuální články:

Výměna bytu? Jak na to. Je to stejné jako prodej a koupě bytu nebo je tam rozdíl? - Často přichází klienti do realitní kanceláře v Brně s požadavkem, který se týká na výměny jejich bytu za byt jiný nejlépe rovněž Brno– buď menší anebo větší. Jsou také...

Starší články:

Kam dál?

Prodej bytů

Pozemky:

  • nabídka míst na stavbu, pole, lesy, louky na: Pozemky Brno

Pronájem bytů 

Prodej a pronájem nemovitostí

Hledej byty k prodeji v okrese